Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Morbi eu nulla vehicula, sagittis tortor id, fermentum nunc. Donec gravida mi a condimentum rutrum. Praesent aliquet pellentesque nisi.

Hava Kalitesi İndeksi

 

Hava Kalitesi İndeksi

Havanın ne kadar temiz veya kirli olduğunu kolayca anlaşılabilmesi için hava kirliliği ölçümlerinin, insan sağlığına olan etkisi dikkate alınarak belli aralıklardaki değerlerin gruplandırılarak renklendirilmesidir. Uzun açıklama veya sayılar yerine renklerin kullanılmaktadır. Hava kalitesi indeks değerleri kirli hava solunduktan birkaç saat veya gün sonra yaşayabileceğiniz sağlığa olumsuz etkilerini baz alır. Mevzuatlarda 5 farklı kirletici için bu değerler ve aralıklar tanımlanmıştır. Hava kirliliğinin insan sağlığına olan etkileri iyi, orta, hassas, sağlıksız, kötü, tehlikeli olarak derecelendirilmektedir.

Tablo:EPA Hava Kalitesi İndeksi değerleri, sağlık endişe seviyeleri, renkleri ve anlamları, (http://www.havaizleme.gov.tr/hava.html)

Hava Kalitesi İndeksi
(HKI) Değerler
Sağlık Endişe Seviyeleri Renkler Anlamı
0 – 50 İyi Yeşil Hava kalitesi memnun edici ve hava kirliliği az riskli veya hiç risk teşkil etmiyor. 
51 – 100 Orta Sarı Hava kalitesi uygun fakat alışılmadık şekilde hava kirliliğine hassas olan çok az sayıdaki insanlar için bazı kirleticiler açısından orta düzeyde sağlık endişesi oluşabilir.
101- 150 Hassas  Turuncu Hassas gruplar için sağlık etkileri oluşabilir. Genel olarak kamunun etkilenmesi olası değildir. 
151 – 200 Sağlıksız Kırmızı Herkes sağlık etkileri yaşamaya başlayabilir, hassas gruplar için ciddi sağlık etkileri söz konusu olabilir. 
201 – 300 Kötü Mor Sağlık açısından acil durum oluşturabilir. Nüfusun tamamının etkilenme olasılığı yüksektir. 
301 – 500 Tehlikeli Kahverengi Sağlık alarmı: Herkes daha ciddi sağlık etkileri ile karşılaşabilir. 

Ulusal Hava Kalitesi İndeksi, EPA Hava Kalitesi İndeksini ulusal mevzuatımız ve sınır değerlerimize uyarlayarak oluşturulmuştur. 5 temel kirletici için hava kalitesi indeksi hesaplanmaktadır. Bunlar; Parçacık maddeler (PM10), karbon monoksit (CO), kükürt dioksit (SO2), azot dioksit (NO2) ve ozon (O3) dur.